Şu Boğaz Harbi Nedir? Var mı ki dünyada eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,
Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya,
Ne hayasızca tahaşşüd ki ufuklar kapalı!
Nerde-gösterdiği vahşetle “bu: bir Avrupalı”
Dedirir-yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi
Varsa gelmiş, açılıp mahbesi, yahut kafesi!

Mehmet Akif Ersoy

Bu yıl 107. Yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Deniz Savaşları’nın ve elde edilen muhteşem zaferin tarihimizde çok özel bir yeri ve önemi vardır.

Boğazı geçerek Osmanlı Payitaht’ını ele geçirmek isteyen Batılı Emperyalist donanmasının boğaz girişinde durdurulduğu ve geri püskürtüldüğü 18 Mart 1915 günü Dünya tarihini değiştiren bir zaferdir.

Çanakkale, ülkemiz düşman tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında aziz milletimizin nasıl kararlı ve onurlu bir duruş sergilediğini gösterdiği yerdir. Çanakkale, bir milletin sıradan hatırlayışı değil, tarihi varoluşumuzu ebedi kılan bir duruştur.

Çanakkale, tarihte emsali görülmemiş bir kahramanlık destanıdır. Gücünü tarihinden alan aziz milletimiz, dün olduğu gibi bugün de içerde ve dışarda vatanına kasteden hainlerin karşısında “Çanakkale Ruhuyla” dimdik ayaktadır.

Milletimiz bu ruhu 15 Temmuz gecesi, birlik ve beraberliğini, vatanına bayrağına ve bağımsızlığına nasıl sıkı sıkıya bağlı olduğunu tüm dünya bir kez daha göstermiştir.

Çanakkale Zaferinin unutulmaz kahramanları vardır. Bunlar içerisinde Seyit Onbaşı’yı anmadan geçmemek gerekir. Seyit Onbaşı’nın, Çanakkale Savaşı’nın en kritik döneme girdiği anda 275

kg’lık topu tek başına taşıyarak ateşlemesi sonucunda İngiliz Ocean Zırhlısının batırılması tarihin akışını değiştiren çok önemli bir olaydır. Seyit Onbaşı gibi kahramanlar 7 düvelin üzerimize saldırdığı dönemde imanlarıyla, inançlarıyla, sadakatleriyle milletimizin bağımsızlığını koruyarak kurtuluşa ermesini sağlamışlardır.

Çanakkale şehitlerimizi unutmamak ve onların bize bıraktığı mirasa en güzel şekilde sahip çıkmak Türk milleti olarak boynumuzun borcudur.

Çanakkale’de yaşadığımız zaferin gururunu yaşadığımız bugün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile dünyanın bir savaşı daha canlı yayınlarda izlemesinin üzüntüsünü yaşıyoruz. İşgalin mağduru yine kadınlar, çocuklar, hastalar ve yaşlılar olmaktadır.

Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere bölgemizde yaşanan bütün itilafların barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz.

Çanakkale Zaferinin 107 Yıldönümünde ‘Çanakkale Boğazı’nın Gerdanlığı’ olarak nitelendirilen 1915 Çanakkale Köprüsünün açılıyor olmasının gururunu yaşıyoruz. Kurtuluştan bu güne ülkemizin yakaladığı yüksek standartların bir göstergesi olan 1915 Çanakkale Köprüsünün ülkemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Mehmet Nur GÜLLÜOĞLU
Genel Başkan