Sendikamızın yetkili olduğu Türksat Uydu Haberleşme A.Ş. tarafından 19 Aralık Pazar günü saat 06.58’de Space X Falcon 9 roketiyle Türksat 5B uydusu fırlatılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Türksat Genel Müdürlüğünde yaptığı basın açıklamasında; “Türkiye’nin haberleșme alanındaki faaliyetlerinin konușulacağı, Türksat 5B uydusunun yörüngeye fırlatılacağı ve ülkemizin gençlerini bulușturacağımız 2’nci Uydu Teknolojileri Haftası’nı 18-19 Aralık’ta Türksat Gölbaşı Yerleşkesi’nde gerçekleştireceğiz. Türksat 5B uydumuz, 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 06.58’de Space X Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.” ifadelerini kullandı.

Türksat 5B’nin uydu filosuna katacağı yeniliklere dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Türksat 5B, Türkiye’nin uydu ve iletişim imkanı olan Ka-Bant kapasitesini 15 kat artıracak. Faydalı yük ve güç değerleri açısından en güçlü uydumuz olacak Türksat 5B, sabit sınıf uydularına göre 20 kat daha fazla verimliliğe sahip. Kapsama kapasitesi hayli geniş olacak uydumuzla Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelere hitap edebileceğiz. Yeni uydumuz ayrıca, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak.”

“İlk kez yerli tasarlanan ekipmanlar uzaya gönderilecek”

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’deki yerli ve milli uydu yapım çalışmalarının en güzel örneklerinden birinin Türksat 5B’de görüldüğüne işaret etti.

Bu gururu yaşamamızda üyemiz olan mühendisleri, bu işlere gönüllerini koyan yöneticileri, yerli ve milli hamleleri ile büyük bir adım atan Türksat Genel Müdürlüğünü ve Bakanlık Yöneticilerini kutluyoruz.

Bu gurur hepimizin.