Ey oruç, diriltici rüzgâr, İslam bahar
Es insan ruhuna inip yüce ilham dağından
Kevser içir, âbıhayat boşalt kristal bardağından
Susamış ufuklara insan kalbinin ufuklarına
Sezai Karakoç

Beklediğimiz mübarek bir ayın arifesindeyiz. Rabbim tekrar bizleri kutlu ay olan Ramazanımıza eriştirdi. Sonsuz şükürler olsun. Alemlere rahmet Yüce Peygamber (s.a.s.)  üç ayların önemine vurgu yaparak;  “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, I, 423, Hadis No: 1358) ifade etmiştir. Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluştur. Bu cihetle Ramazan ayı biz müminler  için bir af ve bağışlanma ayıdır. Ramazan yardımlaşma ve paylaşma ayıdır. Ramazan birliğin ve dirliğin güzel hasletleri bir arada yaşamanın ayıdır.

Ramazan ayı Üstad Necip Fazıl   Kısakürekin dizelerinde belirttiği gibi;

Karagöz seyri değil, gözyaşı dökme ayı;

‘Bilinmez’i bilirler, bilseler ağlamayı…

Evet Ramazan yakarış ve Yaratılana teslim olma ayıdır.  Ramazan tefekkür ayıdır. Ramazan ahde- vefa hatırlanma ayıdır. Kimi hatırlayacağız dostlarımızı hatırlayacağız, dostlarımızı hatırladığımız gibi ihtiyaç sahiplerini hatırlayacağız. Burada Kızılay’ımızın Ramazan’a özel çalışmalarını hatırlatmak isterim. Kızılay’ımız Ramazan Bereketini Milyonlara ulaştıracak alt yapılarını  hazırladı.  Sevgili Peygamberimizin “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisi şerifine binaen bizler bu güvenli çalışmalardan ümit varız. Keza malum salgın yüzünden hastanelerimizde kan stok durumlarında sıkıntı olduğunu görüyoruz. İftar sonrası Kızılay Kan Merkezlerimizde Kan vermenin huzurunu hep birlikte yaşayabiliriz.

Kadim medeniyetimizde Ramazan’ın ayrı bir yeri vardır. Ev sahibi tarafından İftara davet edilen misafirlere takdim edilen ‘’  Diş kirası ‘’ borçluların veresiye defterinden borçlarını sildirmeye kadar bir çok gelenek vardı. Şimdilerde bu gelenekleri yaşatmaya çalışan vatandaşlarımızı gördüğümüzde sevinçlerimiz artıyor. Bugünlerde askıda ekmek uygulamaları bizleri umutlandırıyor.

Pandemi süreci nedeniyle buruk bir Ramazan yaşayacağız. Halk sağlığı için iftar sofralarında bir araya gelemeyeceğiz.  Lakin gönüllerde bir olacağız. Bu kutsal ayda İslam’ın şartlarından biri olan  oruç ile beden sağlığımızı korurken zekatlarımızla da mallarımızın bereketli olmasını sağlayacağız.  Bu vesile ile Öz iletişim iş Sendikası  Kültür Sanat Komitesi olarak Ramazan ayınızı tebrik eder, Yüce ALLAH’ tan hayırlara vesile getirmesini niyaz ederiz.

Muhsin Kemikli
Öz İletişim İş Sendikası
Kültür Komitesi Başkanı