DİRİLİŞ BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

On bir Ayın Sultanı Ramazan ile gönüllerimiz huzura erdi. Ramazan bir kez daha bizlere dostluğu, kardeşliği, hoşgörüyü aşıladı. Yaptığımız Maddi ve Manevi yardımlarımızla, dini vecibe zekatlarımızla kardeşliğimiz pekişti. On bir ayı sultanı Ramazan kutlu Bayramını hediye ederek bizlere veda ediyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Coronavirüs salgını sebebiyle sokağa çıkma yasağından dolayı aile büyüklerimizle, arkadaşlarımızla, dostlarımızla dijital ortamlarda çevrim içi buluşmalarla bayramlaşacağız. Niyazımız alınan bu tedbirler sonucunda inşallah en kısa zamanda Küresel hastalık iletinden kurtularak eski günlerimize tekrar kavuşmaktır.  Yine sokaklarımız, caddelerimiz, okullarımız, iş yerlerimiz, pazarlarımız, parklarımız eski günlerine kavuşarak şenlenir.

Ümmet olarak bizler Dünya insanlığının bu malum hastalıktan kurtulması için bu mübarek günlerde Yüce Allahtan niyazda bulunurken bayram haftasına bir hafta kala dini vecibelerini yaparken Kudüs’te Mescidi Aksa’ da saldırıya maruz kaldılar. Her zamanki gibi acımasızca Müslüman kardeşlerimizi katleden zavallı korkak İsrail askerlerinin Dünyanın gözünün önünde yaptıkları ile bayram sevincimiz adeta boğazımıza düğümlendi. Düşmanlığını bile korkakça yapan zavallıların dindaşlarımıza yaptıkları bu zülüm elbet payidar olmayacaktır.  Gerek Kudüs’te gerekse Doğu Türkistan’da saldırılarda yaralananlara Yüce Allahtan şifa Hakka yürüyen şühedaya da rahmet diliyoruz. İslam coğrafyasının başı sağ olsun. Gönül Dünyamızın ozanı Yunus Emre zülüm ile ilgili kutlu dizelerinde ‘’ Zulüm ile abad olanın, akıbeti berbad olur. ‘’ şeklinde ifade etmiştir.  Hesaplar Allah’ ın izni ile tersine muhakkak dönecektir. Meydanlarımızdaki kahrolsun İsrail söylemlerimiz elbet bir gün yerini bulacaktır. Öz İletişim İş Sendikası olarak tekrar belirtmek istiyoruz. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Merhum Nuri Pakdil’in muhteşem söylemi ile ‘’ Biz ‘’ Kudüs’ü kol saati gibi taşıyoruz.’’ Sonsuza denkte Yüce ALLAH’ ın izni ile taşımaya devam edeceğiz.

Bayramı Bayramı yapan şiir Yahya Kemalin ‘’Süleymaniye’de Bayram Sabahı ‘’ şiiridir. Üstad Yahya Kemal bu şiiri ile adeta dokuz asırlık kadim medeniyetimizin birikimini Süleymaniye camiisinde bayram namazında toplamıştır. Geçmişle geleceği birleştirerek her dem diri olmamıza atıfta bulunmuştur. Bugünlerde ümmet olarak diri ve bir olmaya dünden daha çok ihtiyacımız var. İnşallah bu bayram ile birlik ve beraberliğimizin sembolü diriliş meşalemiz hiç sönmemek üzere hep aydınlık içerisinde olmamızı sağlar.

Gökte top sesleri, bir bir, nerelerden geliyor?
Mutlaka her biri bir başka zaferden geliyor:
Kosova`dan, Niğbolu`dan, Varna`dan, İstanbul`dan..
Anıyor her biri bir vak`ayı heybetle bu an;
Belgrad`dan mı? Budin, Eğri ve Uyvar`dan mı?
Son hudutlarda yücelmiş sıra dağlardan mı?

Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor?
Barbaros, belki, donanmayla seferden geliyor!..
Adalar`dan mı? Tunus`dan m, Cezayir`den mi?
Hür ufuklarda donanmış iki yüz pâre gemi
Yeni doğmus aya baktıkları yerden geliyor;
O mübârek gemiler hangi seherden geliyor?

Ulu mâbedde karıştım vatanın birliğine.
Çok şükür Allaha, gördüm, bu saatlerde yine
Yaşayanlarla beraber bulunan ervâhı.

Doludur gönlüm ışıklarla bu bayram sabahı.

Bu kutlu dizelerle bayram Süleymaniye’nin şahsında geleneksel bir simge olur.  Bu bayramda aile efradı ile bu şiiri okuyarak Kudusü, Mekkeyi, Medineyi, Şamı düşünelim. Tefekkür dünyamızın enginliğinde ecdada bir kez daha şükranlarımızı arz edelim. Dünya Coğrafyası Müslümanlarının zülüm görmediği, birlik ve beraberliğimizin daim olacağı   nice bayramlara erişmek temennisi ile  Öz İletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komitesi olarak Ramazan Bayramınızı tebrik ederiz.

Muhsin Kemikli
Öz İletişim İş Sendikası
Kültür Komitesi Başkanı