Sendikamızın bağlı olduğu HAK-İş Konfederasyonumuz tarafından gerçekleştirilen HAK-İŞ 10. Uluslararası Kadın Emeği Buluşması “HAK-İŞ’li Emekçi Kadınların Sendikal Hareketteki Yeri” temasıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katılarak, HAK-İŞ’li kadınlara seslendi.

HAK-İŞ 10. Uluslararası Kadın Emeği Buluşması “HAK-İŞ’li Emekçi Kadınların Sendikal Hareketteki Yeri” temasıyla, 8 Mart 2021 tarihinde, HAK-İŞ Genel Merkezi’nde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirildi. Toplantıya, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Başkan Yardımcılarımız Dr. Osman Yıldız ve Av. Hüseyin Öz, Genel Sekreterimiz Eda Güner, Genel Sekreter Yardımcımız Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nergis Dama, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Meryem Ayşegül Kozak Çakır, Konfederasyonumuza bağlı Sendikalarımızın Genel Başkanları, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların kadın komite başkan ve üyeleri ile HAK-İŞ’li sendikacı kadın liderler katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. HAK-İŞ Kadın Komitesinin bir yıllık faaliyetlerini anlatan film izlendi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Kadın Komitesi tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen Kadın Emeği Buluşması’nın Pandemi önlemleri kapsamında sınırlı sayıda katılımcıyla HAK-İŞ Genel Merkezi’nde düzenleme kararı aldıklarını belirterek, “Bu yıl ki programımızı Pandemiden dolayı Genel Merkezimizde sınırlı sayıda katılımcı ve dijital ortamda binlerce üyemizle gerçekleştirme kararı aldık. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüzde bizleri yalnız bırakmayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür ediyorum” dedi.

“Anneden Evladının Koparılması Kadar Acı Bir Şey Olamaz”

Arslan, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde programa online olarak bağlanan Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan Ayşegül Biçer ve orada bulunan yüzlerce annenin her zaman yanlarında olduklarını söyledi. Arslan, “Bir anneden evladının koparılması ve yaşayıp yaşamadığını bilmeden yıllarca evladının peşinden gitmesinden daha ağır bir şey olabilir mi? Terörün ve şiddetin en acımasızı, en vicdansızlığını orada bulunan kadınlarımız yaşıyor. Diyarbakır’da evlat nöbetinde olan 210 anne ve babamıza selam ve saygılarımızı gönderiyoruz” diye konuştu.

Bakan Selçuk, “HAK-İŞ’i Tebrik Ediyorum”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “HAK-İŞ’in 10. Uluslararası Kadın Emeği Buluşmasında sizlerle bir araya gelmekten dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kadın Emeği Buluşmalarının bugün 10’uncusunu kutluyoruz. Bazı buluşmaları ilk sefer yapmak önemli bir ivme kazandırıyor. Fakat bu emek buluşmalarını sebat ederek geleneksel hale getirmek önemli. HAK-İŞ bu konuda çok önemli bir başarı elde etti. Kadın Emeği Buluşması’nı 10’uncu kez yaparak geleneksel bir hale getirmiş durumda. Yapılan bu güzel çalışmaların kadınlarımız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. HAK-İŞ Konfederasyonumuzu ve sendikalarımızı bu konudaki ilgi ve hassasiyetlerinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.

“28 Şubat’ın En Büyük Mağduru Kadınlar Oldu”

28 Şubat’ın en büyük mağdurunun kadınlar olduğunu vurgulayan Selçuk, “28 Şubat sürecinde kadınların emeğinin, haklarının nasıl hiçe sayıldığına şahit olmuştuk. Milletimiz bu vahim zihniyete bir daha asla izin vermeyecek. Bizler her daim bu tür antidemokratik girişimlerin karşısında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sendika Genel Başkan Yardımcımız aynı zamanda HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bütün kadınların, özellikle de emekçi kadınların seslerini yükseltecekleri, emeğin onuru ile duruş gösterecekleri bir gün olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ve uluslararası sendikal hareketin saygın bir üyesi olan HAK-İŞ’in kadına bakış açısının da evrensel olduğunu dile getiren Zengin, “Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in kadına bakış açısı millidir ve manevi değerlerimizle örtüşmektedir. HAK-İŞ olarak, ‘Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik’ diyoruz. Kadın ve erkeği ailede, sosyal hayatta ve iş hayatının içinde hem adil bir rol paylaşımını istiyor, hem de eşit fırsatlara erişeceği bir yaklaşımı benimsiyoruz” dedi.

“Kadın Konusundaki Anlayışımızda Çok İleri Noktadayız”

HAK-İŞ’in kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede emek hareketinde kadının yerine ve önemine özen gösterdiklerini dile getiren Zengin, “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, kadın konusunda ortaya koyduğumuz ifadelerimizle, anlayışımızla, politikalarımızla bugün çok ileri bir noktadayız. Yüzlerce emekçi kadınla çıktığımız bu yolda yüz binleri aşmış olmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Sendikalarımızda Sendikacı Kadın Liderlerimiz Var”

HAK-İŞ’li emekçi kadınların sendikal hareketteki yerinin ve rolünün tarihe iz düştüğünü belirten Zengin, “Bugün sendikalarımızın hemen hemen her kademesinde sendikacı kadın liderlerimiz görev yapmakta. Temsilcilik, şube başkanlığı, genel başkan yardımcılığı gibi her statüde kadın liderimizi görmekteyiz. Bunun son örneğini yakın zamanda HAK-İŞ’te yaşadık. Konfederasyonumuzda ilk defa bir kadın, genel sekreter olarak görev yapmakta. Kendisini biz kez daha tebrik ediyor, HAK-İŞ camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Zengin, “Bütün kadın üyelerimizi sendikalarımızda daha fazla yer almaya davet ediyorum. HAK-İŞ, kadın emekçilerin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri, her kademede yer alabilecekleri bir platformdur. Öncümüz, liderimiz Sayın Genel Başkanımızın da söylediği gibi, ‘HAK-İŞ, çalışan kadınlarımız için bir adrestir, geleceğinizin ve hayallerinizin evidir. HAK-İŞ evinizdir. HAK-İŞ sizindir. Siz HAK-İŞ’siniz” sözlerine yer verdi.

“Diyarbakır’lı Anne ve Babaların Her Zaman Destekçisiyiz”

Evlatlarını bölücü terör örgütünün elinden kurtarmak için, 553 gündür HDP Diyarbakır İl Başkanlığı Binası önünde oturma eylemi yapan gözü yaşlı anaları anımsatan Zengin, “HAK-İŞ olarak, Diyarbakırlı annelerimizin ve babalarımızın bu eylemini, çağrısını oldukça anlamlı buluyor ve her zaman destekçileri olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

Sendika Genel Başkan Yardımcımız Av. Zinet Özlem Akgüç, ‘Türkiye’nin hatta Dünya’nın farklı yerlerinden gelen kadın odaklı çalışma yapan birçok sendika ile var olan demokrasimizin, toplumsal ahengimizin ve kalkınmamızın, sivil irademizin devamı için kadın varsa demokrasi var diyoruz. Biz de Hak İş’e bağlı Öz İletişim İş Sendikası olarak Kadınların hak ettiği izin haklarının kullandırılması, daha fazla sosyal güvence alabilmesi, daha iyi ücret, daha iyi çalışma koşullarını sağlamak için, kadın emekçilere işyerinde saygı gösterilmesi için, yapılan ve yapılacak yasal düzenlemelerin sizlerin lehine değiştirilmesi için mücadele ediyoruz.’ dedi.

‘HAK-İŞ kadın hakları konusunda örnek teşkil edecek ve sendikal harekete kadın katılımını arttıracak modelleri ortaya koymaktadır’

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Öz İletişim İş Sendikası olarak kadın emekçilerin sosyal haklarının düzenlenmesine ilişkin Toplu İş Sözleşmelerine ilişkin haklar konusunda bilgilendirmede bulundu.