Şube Başkanlarımızla Söyleyişi  
Mustafa Yavuz 
Hak İş Hizmet İş Bursa Şube Başkanı

Öz İletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komitesi olarak “Şube Başkanlarımızla Söyleyişi” adlı yeni bir konu başlığı ile sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz. Hak İş Hizmet İş Bursa Şube Başkanı  Mustafa Yavuz Başkanımızın mihmandarlığında Ülkemizin Tekstil  Sanayisi, Otomotiv Sanayisi, Turizm cenneti ve kültürel öğeleri içeresinde taşıyan kıymetli zatları bağrında saklayan Osmanlı İmparatorluğuna uzunca bir süre Başkentlik yapmış Ulu şehir  Bursa’ da olacağız. Bursa Şube Başkanımız Mustafa Yavuz bey ile söyleyişimize geçmeden değerli Başkanımıza Öz İletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komitesi olarak değerli zamanını ayırdığı   için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Başkanım Kadim Şehir Ulu Şehir Bursa’ da emeğin alın terinin mücadelesini yapıyorsunuz Nice padişahları nice evliyaları bağrında saklayan Bursa için neler söylemek istersiniz?

Bursa Osman Gazinin rüyasıdır. Bursa Orhan Gazi’nin biz torunlarına emanetidir. Yeryüzünde beş duyuya seslenen başka bir yer var mıdır ? Bursa yeşilin her tonu hitap eder. Eğer insanın beş duyusuna hitap edecek şehirlerin listesi yapılacak olsa, Bursa ilk sırada yer alırdı. Bursa, tüm hikâyesini sizlerle paylaşmaya can atan bir ihtiyar misali, köşesinde meraklılarını bekleyen bir şehirdir. Doğu’nun tüm gizemlerini bir arada tutan bu şehir , sırlarıyla, doğasıyla, tarihi ve medeniyet birikimiyle farklı bir şehirdir. O kadar çok “hoş geldin” diyen tarih bulunur ki bu şehirde, hangisine ilk önce cevap vereceğini bilemez insan.  Bir yanda şehrin fatihi Orhan Gazi bekler sizi, öte yandan onun torununun yaptırdığı Ulu Cami’nin gizemleri çağırır.

Velhasıl Osman Gazinin rüyası ve Orhan Gazi’nin biz torunlarına emaneti olan Ulu şehir Bursa’mızın taşına toprağına dokunan güzelleştiren güzel yürekli emekçi arkadaşlarımızın alın terine sahip çıkmak benim yegâne görevimdir. Bursa’ da Kutlu Ulu şehir de bu görevi ve bu mücadeleyi yürütmekten onur ve gurur duyuyorum.

Mustafa Yavuz Başkana göre Sendika ne demektir ?

Sendika demek, ortak çıkarlar ve ortak hedefler için bir araya gelmek demektir. Sendikaya üye olmanın birçok yönden getirileri vardır. Hizmet-iş Sendikası olarak biz üyelerimize çalışma ve sosyal hayata ilişkin faaliyetler sunmaktayız. Sendikamızın çalışma hayatına ilişkin faaliyetlerinden en önemlisi Toplu İş Sözleşmesi imzalamaktır.  Sosyal faaliyetleri arasında ise, ferdi kaza sigortası ve iş veren ile yaşadığımız sorunlarda ücretsiz avukatlık hizmetlerimiz vardır. Örgütlü olduğumuz iş yerlerinde işçilerin mesleki bilgilerini, verimliliğini arttıracak kurslar, seminerler düzenliyoruz. Sendikasız bir şekilde Bireysel çalışan, işverenine kıyasla çok az pazarlık gücüne sahiptir. Ücret ve diğer çalışma koşullarından memnun değilse, işi bırakabilir. Sürekli olarak iş yeri değiştirmek bir çalışan için yararlı değildir.  Bu durum, işçi üzerinde büyük mali ve duygusal bir yük anlamına gelir.  İşverene karşı ortak eylemde bulunabilecek bir sendikaya üye olmak, işverenin daha iyi istihdam koşulları için işçilerin taleplerini kabul etmesine neden olan güçlü bir araçtır. Sendikal örgütlülüğün olduğu çalışanların ortalama olarak, sendikasız bir işyerinden yüzde 30 daha fazla kazanç sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir. Çalışanlar sendikalara, kaza, yaralanma, hastalık, işsizlik vb. çeşitli tehlikelerden ve gelir güvensizliğinden yeterli koruma sağlamanın etkili bir yolu olduğuna inanmaları nedeniyle sendikalara katılabilirler. Sendika, işçilerin emeklilik hakları ve işçilerin yararına olan refah seviyesinin yükseltilmesi için yönetimi zorlar. Sendikalı işyerlerinde yüzde 50’ye varan daha az kaza olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Ücret, çalışma, transfer, terfi vb. ile ilgili kararlar doğası gereği oldukça özneldir. Denetim otoritesi ile astlarının her biri arasındaki kişisel ilişkiler yönetimi etkileyebilir. HİZMET-İŞ Sendikası olarak biz , yönetimi işçilere eşit muamele için baskı yapan personel politikalarını düzenlemeye zorluyoruz. İş verenin tüm işçi kararları, sendikanın yakın denetimi altındadır. Bu, kayırmacılık ve ayrımcılığı en aza indirgeme etkisine sahiptir.

HİZMET-İŞ Sendikası olarak bizim tercih edilme sebeplerimizden biri de, sorunları barışçıl yollarla çözerek, işveren ve işçiler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde yardımcı oluyoruz.

Başkanım Pandemi sürecinden önce Konfederasyonumuzun Oluru ile 1 Mayıs 2020 İşçi bayramı Bursa’ da kutlanacaktı. Maalesef Pandemi buna engel oldu. Pandemi sürecinde sendikasal faaliyetler hakkında çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz ?

1 Mayıs işçi ve Emekçi Bayramını büyük bir gururla Bursa’da kutlayacaktık. Merinos stadında tüm hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Bursa Valimizden de iznimizi almıştık. COVID-19 salgının Türkiye’mizde çoğalmasıyla tedbirlere uymak amacıyla Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın hassasiyeti ile programı iptal ettik. Covid 19 salgını inşallah bitecektir. Normal hayata ve yaşama döndüğümüzde 1 MAYIS işçi bayramımızı Bursa’mızda daha büyük bir coşku ile Türkiye’ nin her bir yerinden gelecek misafirlerimizle coşkulu bir şekilde inşallah kutlamayı Rabbim nasip eder.  Bu vesile ile Covid 19 salgınında Hakka yürüyen yurttaşlarımıza Rabbim rahmet eylesin.

Başkanım  2020 yılında Ayasofya-i Kebir camiisi açıldı. Bu konu hakkında duygu ve düşüncelerinizi alabilirmiyiz ?

Ayasofya-i Kebir Cami-i Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli eseridir. Mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve maneviyatı ile gönül dünyamızda önemli bir yer tutar. Fatih Sultan 1 Haziran 1453 de Ayasofya için bir vakıf kurar. Fatih Sultan Mehmet  Vakıf senedine;

“İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar,

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir” şeklinde bu veciz sözleri yazdırır.

Ayasofya i Kebir Caminin ibadete açılışı ile bu milletin ve Müslümanların üzerinde ki prangaların kırılmasına ve Fatih sultan Mehmet’in bedduasından kurtulmamıza sebep olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ a sonsuz şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Başkanım son olarak değerli emekçilere bir mesajınız var mı ?

24 Ocak 1979’da kurulan Sendikamızın, 43. Yıldönümünü kutladığımız bugünlerde aldığımız bayrağı emekçi kardeşlerimizle aynı ruh , heyecan, şevk ve haklı gururla yarınlara taşıyacağız.  İşçinin alın teri kuramadan hakkının verilmesi düsturu bizlerin ayrılmaz ilkesidir. Bu ilke  dün olduğu gibi bugünde yarında olacaktır.

Bu vesile ile Öz İletişim İş Sendikası  Genel Başkanı Mehmet Nur GÜLLÜOĞLU bey başta olmak üzere Sendika Yönetim Kuruluna ve Sendikanın  Kültür Sanat  Komitesini omuzlayarak yarınlara güzel eserler bırakmak için çabalayan değerli dava arkadaşımız Muhsin Kemikliye bu imkanı bendenize verdiği için teşekkür ederim.  Pandemi sonrası sahalarda kucaklaşmak ümidi ile Emir Sultan diyarından tüm emekçi arkadaşlarıma selam ve saygılarımı sunuyorum.

Muhsin Kemikli
Öz iletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komite Üyesi