Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup ‘Burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş’ desin.

Martın Luther King

Hatıralarla Türksat yazı başlığımızla yine sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hatıralarla Türksat yazılarımızla alakalı çok güzel dönüşler, takdirler aldık. İlginizden dolayı çok teşekkür ederiz.  Hatıralarla Türksat’ın bu yazıdaki konuğu yaptığı projelerle unutulmayacak her dem hatıralarda kalacak tevazu sahibi Sayın Ahmet Savaş bey olacaktır. Kendisine söyleyişimize değerli zamanını ayırdığı için Öz İletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komitesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ahmet bey sizi tanımayan okurlarımız  için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz ?

1978 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Çorum’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’nden 1998 yılında mezun oldum. 2003 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (yeni adı Gebze Teknik Üniversitesi) Bilgisayar Mühendisliği’nde yüksek lisansımı tamamladım. Yine aynı yerde doktoraya başladım ve uzun bir süredir öğrenciliğim devam ediyor.

Çalışma hayatına üniversite son sınıfta iken (1997 yılında) başladım. İstanbul’da özel sektörde yazılım uzmanı, bilgi işlem müdürü olarak görev aldım. Daha sonra ise 2005 yılında Türksat A.Ş.’ye Yazılım Geliştirme Müdürü olarak başladım. Türksat A.Ş. içerisinde daha sonra Bilişim Tedarik Direktörü, e-Devlet ve Bilgi Toplumu Direktörü ve Yazılım Geliştirme Direktörü olarak 15 yılı aşan sürede çeşitli görevler aldım.

2021 yılı başında ise gözümü uzaydan toprağa çevirerek Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nde Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak göreve başladım. Yaklaşık 2 aydır bu görevi devam ettirmekteyim. Ayrıca Tarnet A. Ş. de Yönetim Kurulu Başkan vekilliğim bulunmaktadır. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.

Ahmet bey Ülkemizin göz bebeği Gazi Türksat için düşüncelerinizi alabilir miyiz ?

Türksat A.Ş.’de, 15 yılını geçirmiş birisi olarak düşüncelerimi kısaca ifade etmek zor olsa da özetlemeye çalışayım. Türksat, kendi mesleğime ve hayata dair birçok şeyi öğrendiğim iyi bir okul oldu benim için. Ömür boyu devam edecek dostlar kazandığım bir yer. Ortalama 30 yıl çalışma hayatımız varsa, yarısını geçirdiğim yer.15 Temmuz darbesine direnişin en önemli sembollerinden biri.

Uydu Teknolojileri, Kablo TV Şebekesi ve e-Devlet Kapısı gibi bilişim alanındaki hizmetleri ile ülkemize birçok alanda çok değerli hizmetler sunan güzide kurumlarımızdan. Devam eden gelişimi ile büyük bir potansiyele sahip olan Türksat A.Ş., verdiği hizmetler ile dünyada kendinden söz ettirecektir.

En önemlisi de her daim ülkesini seven, can-ı gönülden çalışan arkadaşlar.  Son olarak Türksat A.Ş., anlatılmaz yaşanır demek istiyorum.

Ahmet bey Pandemi sürecinde Bilişim hizmetlerinin insanlığa katkılarını bir kez daha anlamış olduk. Bankacılık sektörü başta olmak üzere tüm sektörlere bir anda Dijital Hizmetlerini daha kullanışlı hale getirme çabası içerisinde oldular. Son kullanıcıya yaptıkları anketlerle tüketiciden gelen önerilerle yazılımlarını geliştirdiler. Pandemi sürecinde Bilişim hizmeti daha da bir coştu. Yapay zekâ gibi farklı unsurlarla Bilişim Hizmetleri hep gündemde kalacaktır. Bu bağlamda ülkemizin Bilişim alt yapısı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

İşimiz gereği birçok global üretici ve yurtdışı ile çalışma imkânımız oldu. Bu çalışmalar esnasında gördüm ki ülkemizin genç nüfus ve kabiliyetleri, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça iyi bir noktadadır. Son yıllarda bilişim alanına duyulan ilginin artmasıyla ülkemizden çok güzel projeler ve ürünler çıkmaktadır. Birçok alanda yerli ve milli çözümler hizmetimize sunulmaktadır.

Savunma sanayii başta olmak üzere finans sektörü, kurumsal uygulamalar, hizmet sektörü vb. birçok alanda kendi bilişim altyapı ve ürünlerimiz sayesinde dünya ile rekabet edebilir seviyeye gelmiş durumdayız. Yapay zekâ, nesnelerin interneti, otonom araçlar, siber güvenlik çözümleri vb. alanlarda güzel gelişmeler ve çalışmalar görüyoruz.

Yapılan bu çalışmaları daha planlı ve odaklı bir şekilde yapabilirsek bilişim ve teknoloji alanındaki ilerlememiz çok daha hızlanacaktır.

Kariyerini Bilişim üzerinden yapmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bilişim hepimizin bildiği gibi çok geniş bir alanı ifade etmektedir. Dolayısı ile öncelikle gençlerimizin kendi karakterine uygun bir alan seçmesi en önemli faktördür. Bazı alanlar birtakım karakteristik hususlar gösterir. Örneğin, detay işlerle uğraşmayı sevmeyen birisinin test alanında çalışması ve ilerlemesi zordur.

Diğer bir husus ise üniversitenin ilk yıllarından itibaren çalışacakları alanı belirleyerek bu alanla ilgili bilgi ve tecrübelerini artırmak için çalışmalar yapmalarıdır. Stajlarını iyi değerlendirerek belirledikleri alana yönelik staj imkanlarını değerlendirmeleri önemli olacaktır.

Eğer imkân bulabilirlerse yarı zamanlı da olsa bir işyerinde çalışmaları hem mesleki tecrübe hem de iş hayatı ile kendilerine çok şey katacaktır.

Bilişim alanındaki her bir alan çok hızlı bir şekilde değişmekte ve ilerlemektedir. Bu nedenle bilişim alanında çalışmak isteyen genç arkadaşlarımızın okumayı sevmeleri ve kendilerini sürekli yenilemeleri zorunluluktur. Bilişim alanındaki yenilikleri ve gelişmeleri takip etmek için elimizin altında erişebileceğimiz onlarca kaynak bulunmaktadır. Ülkemizdeki ve dünyadaki birçok prestijli üniversitede verilen derslere ulaşmak artık mümkündür. Ayrıca, akademik camianın dışında da yapılan çalışmalara ait birçok paylaşım bulunmaktadır.

Bu nedenle her alanda olduğu gibi bilişim alanında da başarıya ulaşmak için okumak, araştırmak, kendini yenilemek, denemek, vazgeçmemek ve tabiri caizse “başımıza icat çıkarmak” en temel unsurlardır.

Ahmet bey bazı sözler vardır. Bu benim sözümdür, ben bununla harekete geçerim, beni anlatıyor denir. Sizin bu kapsamda sizi heyecanlandıran bir söz var mı ?

Bunu tek bir sözle ifade etmek zor gibi, ama hayat düsturu edindiğim birkaç şeyi paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki “Bir şey yapmak isteyen bir yolunu, yapmak istemeyen bir bahanesini bulur” sözüdür. Çünkü zaman geçtikçe hayatımızda bir şeyleri yapmamak için nasıl bahaneler bulduğumuzu net olarak görebilmekteyim. Halbuki o şeyi yapmak için bir yol olduğunu da çok rahat görebiliyoruz. Bunu prensibimi herhangi bir hususla ilgili olarak “Bu kesinlikle olmaz, yapılamaz” diyenlere sürekli hatırlatıyorum.

Diğer bir söz ise “Hayat varsa umut da vardır” sözüdür. Zaman içerisinde birçok problem ya da zorluk ile karşılaşabiliriz. Bunların üstesinden gelmek için her zaman umut vardır.

İnsan yeter ki istesin, Rabbim bizleri çok farklı yetenek ve kabiliyetler ile yaratmıştır. Bireyler yapmak çabasında olanlar için mutlaka bir kapı açacaktır.

Ahmet bey  son olarak Türksat’ ta çalışan arkadaşlarımıza mesajlarınızı alabilir miyiz ?

Türksat, ülkemiz için birçok alanda yüksek potansiyele sahip önemli bir kurum. Benim için de sadece bir işyeri değil aynı zamanda bir dost ve aile ortamı idi. Aynı zamanda iyi bir okul. İnşallah, Türksat’ın yetenek ve kabiliyetlerinin gelişimi ile birlikte bu samimi çalışma ortamı da devam eder.

Tüm çalışma arkadaşlarımıza saygılarımı ve selamlarımı iletiyorum.

Muhsin Kemikli
Öz iletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komite Üyesi