Çanakkale Zaferi İstiklalden İstikbale giden yolun önemli bir durağıdır. Bu zafer “İman varsa imkânda vardır” işaret sözcüğünün yaşanılmış tarihi bir gerçeğidir. Her türlü yokluğa rağmen bir olmanın “Biz bitti demeden bitmez” diyen kınalı kuzuların sonsuza denk unutulmayacak izleridir. Çanakkale imtihanında milletçe aynı ruh ve heyecanla düşmanlarımıza karşı cephe alarak Yüce ALLAH’ ın izni ile zafere ulaştık. O yüzdendir ki bugünlerde kabulünün 100. Yılını gururla kutladığımız İstiklal Marşımızda Merhum Mehmet Akif şöyle ifade ediyor:

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı,
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı,
Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.
Kefensiz yatan şüheda Çanakkale zaferiyle İmkânın değil, imanın zaferi olduğunu tüm cihana göstermiştir. Yediden yetmişe harp meydanında bağımsızlık mücadelesi veren milletimiz için Yahya Kemal kutlu mısralarında Yüce ALLAH’ a şöyle niyazda bulunmaktadır:
Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi.
Senin uğrunda ölen ordu budur yâ Rabbi.
Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,
Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm’ın.

Çanakkale Zaferinin Kahramanları kınalı kuzulardır. Onlar çocuk olmadan adam olmuşlardır. Zaferin kınalı kuzularına Merhum Mehmet Akif atıfta bulunarak Çanakkale şehitler şiirinde şöyle seslenmektedir.

Asım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmiyecek.
Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,

Aziz milletimize ecdat kutlu toprakları bu şuurla kanları ile bizlere armağan etmiştir. Su uyur düşman uyumaz misali dahili ve harici düşmanlar dün olduğu gibi bugünde boş durmamaktadır. Bizi biz eden değerlerin altlarını boşaltma gayesi kardeşi kardeşe düşürme proje emelleri her fırsatta boşa çıkmaktadır. Bu düsturda bölücü terör örgütlerinin söylemleri boşa çıkmıştır. Şüphesiz ki Batılı devletlerin kuklalarına necip Milletimiz her zaman sağ duyusu ile kenetlenerek cevap vermiştir ve vermeye de devam edecektir.

Dahili ve harici düşmanların bilmedikleri bir şey var ki ; Çanakkale Ruhu Milletimizin içerisinde her dem yediden yetmişe var olduğudur. Bu ruh birliğimizin dirliğimizin meşalesi olarak daim yanacaktır.

Bu vesile ile Öz İletişim İş Sendikası olarak 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 106. Yıl dönümünde bu kutlu toprakları bizlere armağan eden şühedayı rahmet, özlem ve minnetle Yad ediyoruz.

Şühedanın aziz ruhları için el fatiha..

Muhsin Kemikli
Öz iletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komite Üyesi