Yorulduğunda dinlenmeyi öğren, bırakmayı değil!

Muhammed Ali

Öz İletişim İş Sendikası Kültür Sanat Komitesi olarak Hak iş Konfederasyonumuz çatısı altındaki Sendikalarımızın değerli yöneticileri ile söyleyişlerimizi yapmaya gayret ediyoruz. Diğer sektörlerdeki süreçler hakkında bilgilendirilmiş oluyoruz. Bu söyleyişimizde Konfederasyonumuzun önemli sendikalarından Öz Finans İş Sendikamızın Bursa Bölge Başkanı Mehmet Kop ile beraberiz. Mehmet KOP Başkanımıza değerli zamanını ayırdığı için çok teşekkür ederiz.

Başkanım söyleyişimize geçmeden sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Bendeniz 1972 Erzurum/Tortum ilçesinde doğdum. İlk orta ve lise öğrenimlerimi Erzurum’da tamamladıktan sonra Profesyonel çalışma hayatıma 1998 yılında Ziraat Bankası’nda şoför olarak göreve başladım. Çalışma esnasında Anadolu Üniversitesinden Halkla İlişkiler Bölümünü tamamlayarak Ön Lisans Eğitimimi   ve yine aynı üniversitenin İşletme bölümünü tamamlayarak Lisans eğitimimi tamamlamış oldum. Kurumumda sırasıyla Banko Görevlisi, Bireysel Müşteri İlişkileri Yetkilisi ve Girişimci Müşteri İlişkileri yetkilisi olarak farklı departmanlarda görevlerde bulundum. 2013 yılında kurulan Öz Finans İş Sendikamızın 153 kişilik kurucuları arasında yer aldım. Genel Başkanımız Ahmet EROĞLU’ nun tensipleriyle 2014 yılında Bursa İl temsilciliği görevine getirildim. 2018 yılından bu yana Bursa Bölge Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Bu arada Milletimize hizmet yolunda vatan sevdalısı 3 çocuğum vardır. Sendikacılık süreçlerinde yoğun iş gezi seyahatlerimde gözüm arkada olmadan daim desteklerini esirgemeyen eşime sizin aracılığınızla buradan da teşekkür etmek istiyorum.

Başkanım Emeğin tanımı sizce nedir? Kısaca alabilir miyiz? 

Emek kısaca hayatı idame ettirme sürecidir. Bendeniz yukarıda belirtmiştim. Erzurumluyum. Anadolu’ da bir güzel söz vardır. Muhannete muhtaç olmama… Emek bu muhannete muhtaç olmama kavramını bize aşılar. Dolayısıyla yaşadığımız bu kutlu topraklara ve ülkemize faydalı bir birey olabilmek için akıtılan alın teri, harcanan ömür ve en kutsal değer olarak emeği tanımlayabiliriz.

Başkanım Öz Finans iş sizin için ne anlam ifade ediyor?

Öz Finans- iş Sendikası 45 bin üyesi ile Bankacılık ve sigortacılık iş kolunda Türkiye’nin en büyük Sendikasıdır. Sektörün lideri olmanın bilinciyle Bankacılık ve sigortacılık alanında çalışan yaklaşık 200 bin kişinin öncülüğünü yapmak, 45 bin üyesinin ve ailelerinin umudunu ve alın terinin sorumluluğunu sırtlanmış, Ayrıca vatanına ve milletine karşı sorumluluklarını yerine getirmek için çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

Başkanım Pandemi sürecinde birçok işletme iş yapmazken Bankacılık sektörü çalışmaya devam etti. Pandemi sürecindeki Bankacılık süreçleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkileyen salgın hastalıkla mücadelenin ekonomik ayağında en büyük yükünü kamu bankaları çalışanları üstlenmiş bu olağanüstü dönemde ülkemiz ekonomik çarklarının dönmesi adına büyük bir özveri ile cansiperane çalışmış ve süreci en güzel şekilde atlatılmasına katkı sağlamıştır. Bu süreçte bizlerde sendika olarak pandeminin başında Genel Başkanımız Sayın Ahmet EROĞLU’ nun yönetiminde bir kriz masası oluşturarak sahadaki arkadaşlarımızdan gelen talep ve tedbirlerle ilgili öneri ve görüşleri anlık olarak Banka yönetimindeki değerli yöneticilerimizle paylaştık. Bu süreçte bir yandan hükümetimiz tarafından ekonomi ve finans adına alınan kararların uygulanması ve başarılı olması için gayret sarf ederken diğer taraftan çalışanlarının sağlığını da düşünerek hiçbir tedbirden ve masraftan kaçınmadıkları için sendikamız adına sayın Banka yöneticilerimize tekrardan teşekkür ediyorum.

Başkanım Üyelerinize yönelik ne gibi çalışmalarınız vardır? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Bursa Bölge Başkanlığımıza bağlı Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Yalova illerinde bulunan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’na bağlı toplamda 260 birim şube toplam 3296 üyemiz bulunmaktadır. Bursa Bölge Başkanlığımıza bağlı şubelerimize ziyaretler yaparak üyelerimizin bizlere ve temsilci arkadaşlarımıza iletilen talep ve sorunları gerek bölge yöneticilerimizle gerekse Genel merkezimizle iletilerek, Banka yöneticilerimizle paylaşılarak çözüm yollarını arıyoruz. Bölgesel olarak Eğitim, Sağlık, Giyim ve Ulaşım alanında birçok kurumla indirim anlaşmaları yapılarak üyelerimizin harcamalarına katkı sağlıyoruz. Üyelerimizin sevincinde, kederinde yanlarında olmaya çalışıyoruz. Ayrıca Hak- İş Konfederasyonumuza bağlı sendikalar ile birlikte yapılan toplantılara ve Sivil Toplum Örgütlerinin sosyal etkinliklerine de katılım sağlayarak   sendikamıza temsil ediyoruz.

Son olarak buradan üyelerinize yönelik mesajınızı alabilir miyiz?

Üyelerimize şunları söylemek isterim:

– Biz 45 bin üyesi bulunan kocaman bir aileyiz. Bankalarımızla Birlikte çalışıp birlikte kazanacağız. Bizlere güvenmelerini ve desteklemelerini istiyorum. Bu söyleyişi için Öz İletişim İş Sendikası Yönetim Kuruluna ve Kültür Sanat Komitesine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Huzur içinde bir Ramazan geçirirken sağlık ve umutla nice Bayramlara erişmenizi Yüce ALLAH’ tan niyaz ediyorum.

Muhsin Kemikli
Öz İletişim İş Sendikası
Kültür Komitesi Başkanı