Öz İletişim Sendikamızın Kültür – Sanat Komitesi olarak 2021 yılında başladığımız kültür sanat ve söyleyişi yazılarımıza bu yılda kaldığımız yerden inşallah devam edeceğiz. Yazılarımızla ilgili bildirimleriniz gayretimizi, heyecanımızı artırmaktadır. Değerli katkılarınızdan dolayı Öz İletişim İş Kültür Sanat Komitesi olarak çok teşekkür ederiz.

2020 yılının başından itibaren Dünya gündeminden düşmeyen Covid salgını 2022 yılında da gündemini koruyacak gibi görünmektedir. Yerli aşı Turkovak’ın devreye girmesi ve aziz milletimizin ilgisi ile inşallah aşılama kampanyaları ile hayata tutunma umutlarımız daim olacaktır.

Kanuni Sultan Süleyman Muhibbi mahlasıyla sağlığın kıymetine vurgu yaparak ne güzel ifade etmiş.

 

” Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi ”

Bu yılın ilk söyleyişisinde sağlık hizmetlerinde görünmeyen pelerenli emekçilerin haklı mücadelesini, sahadaki faaliyetleri ile sağlık çalışanlarına kendini adamış Hak iş Konfederasyonumuza bağlı Öz Sağlık İş Sendikası Bursa İl Başkanı Sayın İskender ÇALIŞKAN ile olduk.

Başkanımıza   değerli katkı ve bilgilendirmeleri için Öz iletişim Kültür Sanat Komitesi olarak teşekkür ederiz.

  • Başkanım İskender Çalışkanı sizden dinleyebilir miyiz?

Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için başta Öz iletişim İş Sendikası Mehmet Nur Güllüoğlu başkanımıza, Yönetim Kuruluna ve sendika kültür sanat komitesine çok teşekkür ederim. Zaman zaman yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. İnşallah yeni yılda da değerli çalışmalarınızın olacağı düşüncesi ile çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.  Bendeniz 1985 Bursa doğumlu olup; aslen Trabzonluyum. 2009 yılında taşeron firmasında İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde sağlık alanında çalışma hayatıma başladım. Sahadan gelen biri olarak ifade etmek isterim ki Taşeron olarak çalışmanın ne denli zor olduğunu bilenlerdenim. Bu zorlukları yaşarken hakkımızı aramak bile suçtu.

  • Sendikasal süreçleriniz nasıl başladı?

2016 yılında İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Acil Sağlık Hizmetlerinde ambulans sürücüsü olarak görev yapmaktaydım. 2015 yılında taşeron diye tabir edilen sistemde Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile sendikalı olmanın önü açılmış oldu. Bu süreçle birlikte Hak arama mücadelesi içinde bizleri Hak-iş Konfederasyonumuza bağlı Öz Sağlık- İş sendikamız ile yollarımız kesişti. Sendikamız bu onurlu mücadele yanımızda oldu. Bizlere o dönemin şartlarında sözleşme yaparak mali ve sosyal haklarımız noktasında sendikalaşmanın ne denli önemli olduğunu anlattı. Temsilcilik görevi ile başlamış olduğum o dönemlerden bugünlere hakkın ve haklının yanında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yapılan genel kurul ile Devlet Sert Başkanımızın olurları ve delegelerimizin destekleri ile Bursa İl Başkanı olarak profesyonel sendikasal faaliyetlerimi yapıyorum. Bir kez daha değerli güvenleri ve değerli destekleri için Genel Başkanımıza, delegelerimize ve üyelerimize çok teşekkür ederim.

  • Başkanım sizce emek nedir? Emek hakkındaki düşüncelerinizden bahseder misiniz ?

İnsanlar rızık peşinde koşarlar. Emek helalinden evine götüreceği rızık için harcadığın alın teridir. Emek yarınlara umutla bakmanın fotoğrafıdır. Emek vermenin kutsallığı bizde rızkımızı helal lokma haline getirir.  Hak iş Konfederasyonu olarak emeği şiar edinmiş emekçinin alın terinin her dem yanında oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz.

  • Alın terinin ak yüzü sağlık çalışanalar ile Covid 19 sürecinde aziz milletimize sahadan gelen biri olarak hizmetlerde bulundunuz. Bu konu hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Covid 19 süreci Dünya genelinde ve yerelde ülkemizi büyük sınavlarla imtihan etti. Sağlık alanında ülke olarak nasıl bir devrim yaptığımızı en zorlu şartlarda neler yapabildiğimizi gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Sağlık alanında tesisleşmenin önemini anladığımız gibi yetişmiş insan gücünün ne denli önemli olduğu da gün yüzüne çıkmış oldu. Sağlık emekçileri gecesini gündüzüne katarak kendi ailelerinden ve sevdiklerinden ödün vererek her alanda özveri ile elinden gelenin fazlasını yapma gayretiyle çalıştılar. Bu süreçte her dem rahmet ve minnetle anacağımız görev şehitlerimiz oldu.  Bir bütün olarak doktoru, hemşiresi, veri kayıt personeli, temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, hastanelerimizin teknik işerine bakanlarından ambulans sürücülerine varıncaya kadar görevlerini yerine getirmeye çalıştık. Ve çalışmaya devam ediyoruz.

Öz Sağlık iş Sendikası olarak sistemde aksaklıklar yaşanmasın, bu özverili çalışmalarda ki karşılığı hiçbir zaman ödenemeyecek hakların savunucusu olarak görev bilinci ile elimizden geldiğince mücadelenin her alanında yer alarak alın terinin yanında olduk.

Malumunuz üzere görev alanımızda yetkili olarak Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarımızda var. Pandeminin ilanı ile buradaki üyelerimiz çalıştıkları kuruluşlarda 7-10-14 günlü vardiyalarla evlerinden günlerce ayrı işyerlerinde geçirdiler.

Dünyada birçok ülke yaşlılarına sırt çevirirken bizler bu süreçte yaşlılarımıza nedenli önem verdiğimizi gösterdik. Bu inanç ve sahiplenme duygusu ile Covid 19 sınavında ülkemizi diğer ülkelerin önüne geçirdik.

  • Son olarak Buradan üyelerinize söylemek istediğiniz hususlar var mı?

Emeğin gerçek tanımını kıymetli üyelerimiz yapıyorlar. İnsanların hayata tutunmasına vesile oluyorlar. Bunun maddi karşılığı yoktur. Dünden bugüne maddi ve sosyal hakların iyileştirilmesi adına birçok adım atıldı. Sendikal olarak yaptıklarımız ve yapmak istediklerimiz onların hak ettiği ilgi, alaka ötesinde gerçek kahramanlar olduklarını anlaşılması içindir. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi ve idari anlamda ötekileştirilmeden çözümler bulunması adına ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Hayatınızı kolaylaştırmak için attığımız adımlar hep var oldu olmaya da devam edecek. Ücretsiz ulaşım noktasında atmış olduğumuz adımlar bunlardan sadece birisidir. Sizleri selamların en güzeli ile selamlıyor. Allah a emanet ediyorum.

Muhsin Kemikli
Öz İletişim İş Sendikası
Kültür Komitesi Başkanı